ALARM Oxidu uhoľnatého (CO)
Urobte si z domova bezpečné miesto.
Vykurovacia sezóna prináša rizikové obdobie, keď ľudia vo väčšej miere používajú zariadenia, ktoré spaľujú plynné, kvapalné alebo pevné palivá a z ktorých môže unikať CO (oxid uhoľnatý).
Čo je oxid uhoľnatý (CO)?
Oxid uhoľnatý je plyn bez zápachu, ktorý sa uvoľňuje pri spaľovaní dreva, uhlia alebo peliet. Vstrebáva sa dýchaním a následne sa viaže na krvné farbivo hemoglobín. Koncentrácia len 1,2 % oxidu uhoľnatého vo vzduchu stačí na to, aby človek stratil vedomie. To sa môže stať v priebehu niekoľkých minút, pričom ako prvé príznaky sa objaví únava, mierna bolesť hlavy a nevoľnosť. Každý, kto rozpozná tieto varovné signály, môže byť schopný otvoriť okná alebo uniknúť von. Akonáhle dôjde k bezvedomiu, môže pacienta zachrániť iba vonkajšia pomoc prostredníctvom okamžitého prísunu kyslíka. Inak postihnutí zomrú udusením.
- Neviditeľný plyn bez zápachu
- Vysoko jedovatý pre ľudí a zvieratá
- Nemožno ho spozorovať ľudskými zmyslami (bez zápachu, chuti, neviditeľný)
Niektoré nebezpečenstva v domácnosti je ťažké odhaliť skôr, patrí medzi ne požiar alebo otrava oxidom uhoľnatým. Riziko otravy sa zvyšuje aj v dôsledku nedokonalého spaľovania.
Možné príčiny úniku oxidu uhoľnatého
Pri každom spaľovacom procese sa uvoľňuje oxid uhoľnatý a vždy je potrebný osobitný zmysel pre zodpovednosť. Každý komín musí pred uvedením do prevádzky skontrolovať kominár a raz ročne skontrolovať. To má zabezpečiť, aby sa jedovatý plyn ani nedostal do obytného priestoru, ale bol bezpečne odvádzaný komínom.
Potenciálnym zdrojom CO môže byť napr. :
-
- Plynová rúra
- Kotol
- Krbové kachle, krb
- Gril
- Výfukové plyny z automobilov
Na čo si treba dať pozor.
1/ Oheň v uzavretom priestore
Pri každom zapálení ohňa v uzavretom priestore je potrebné zabezpečiť, aby dym mohol úplne uniknúť komínom. Neraz došlo k tragickým nehodám, pretože sa podcenilo nebezpečenstvo a do uzavretého altánku sa pre dážď zobral napríklad dymiaci gril na drevené uhlie. Rovnako nebezpečné je aj použitie plynového grilu v uzatvorených altánkoch a zimných záhradach, kde pri nedostatočnom množstve kyslíka dochádza k nedokonaľému spalovaniu.
2/ Priedušný komín
Padajúce lístie alebo vranie hniezda môžu zablokovať komín. Potom dym nemôže uniknúť a oxid uhoľnatý otravuje obytný priestor. Najmä pri málo využívaných rekreačných domoch alebo altánkoch je dôležité skontrolovať, či komín stále správne ťahá. Ak si všimnete, že do miestnosti prichádza dym, je potrebné vyčistiť komín, prípadne dymovodovú rúru. Veľkým pomocníkom pri zabezpečení voľného dymovodu sú špeciálne komínové kryty. Tieto malé kryty chránia komín pred dažďom a počasím a zároveň bránia vranám stavať hniezda.
3/ Vyhnite sa podtlaku
Zvlášť dobre izolované pasívne a nízkoenergetické domy s obľubou využívajú vzduchovo nezávislé krbové kachle . Výmena vzduchu prebieha cez sofistikované ventilačné systémy. Ak sa v takto uzavretom systéme vytvorí podtlak, napríklad odsávačom pár, tento podtlak môže stiahnuť spaliny a oxid uhoľnatý z komína do obývačky. Preto sa tieto systémy nikdy nesmú používať súčasne. V súčasnosti to zabezpečujú vhodné elektronické regulácie.
Prevencia je pritom veľmi jednoduchá, okrem pravidelného servisu a údržby zariadení je jedným z kľúčových preventívnych opatrení inštalácia detektoru, ktorý únik CO, či vznik dymu a tepla z požiaru spoľahlivo odhalí.
Požiarne hlásiče, detektory dymu a CO poskytujú ochranu vášho domova. Ak je detektor a dymové poplašné zariadenie na detekciu CO umiestnené na správnom mieste, zvyšujú úroveň detekcie nebezpečenstva a redukujú falošné poplachy.
Požiarne hlásiče a detektory dymu a CO dávajú ľuďom istotu, že sú v bezpečí, že ich tieto výrobky ochránia pred nebezpečenstvom, ktoré nevidia.
© LIOLUS
Mohlo by Vás zaujímať...
Luxusné plynové krby
Vysoký štandard, luxus, prestíž. Aj takto sa dajú charakterizovať plynové krby Kalfire...
Správna príprava na vykurovaciu sezónu
Viete čo je potrebné skontrolovať pred tým ako začnete naplno kúriť vo svojom krbe, alebo kachliach?